Umudunu Mesleğinle Yaşat

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda, Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2022 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı çerçevesinde Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan, "Umudunu Mesleğinle Yaşat” projesi ile Orhan Abalıoğlu Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’ne otomotiv gövde ve otomotiv boya atölyesi kuruldu.

Proje kapsamında kurulan otomotiv kaporta ve boya atölyesinde, gençlerin mesleki bilgi ve becerileri geliştirilirken otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli teknik elemanlar da yetiştirilecek. Atölyede 18-29 yaş arası genç işsizler ile örgün eğitime devam eden, okulun Otomotiv Teknoloji Alanı öğrencileri eğitim alacaklar.  

Dezavantajlı genç işsizler ve örgün eğitime devam eden öğrenciler kaporta boya ve gövde atölyesinde aldıkları eğitimler ve uygulamalarla mesleki becerilerini geliştirerek donanımlı ve özgüvenli bireyler haline gelecekler. Genç istihdamının artırılmasını sağlayacak proje kapsamında kurulan atölyede yetiştirilen gençler proje iştirakçisi de olan otomotiv firmalarında istihdam edilecekler. Böylece hem bölgedeki istihdam olanakları artırılmış olacak hem de bu sektördeki kalifiye eleman eksiği kapatılacak. 

Projede Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR Denizli, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Ticaret Odası proje ortağı olarak yer alırken, otomotiv sektöründen 10 iştirakçi firma da gençlerin istihdam edilmeleri yönünde işbirliği içerisinde bulunuyor. Proje ile kurulan atölye Orhan Abalıoğlu Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin kurumsal ve idari çatısı altında yönetilecek olup bünyesinde bulunan döner sermaye işletmesi tarafından işletilecek.

Toplam bütçesi yaklaşık 1 milyon 358 bin TL olan “Umudunu Mesleğinle Yaşat” projesine, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı %83,60 destek oranıyla toplam 1 milyon 135 bin 193 TL destek veriyor. 

Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini Güney Ege’de yürüten GEKA, 2022 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında Güney Ege Bölgesi’nde toplam 8 proje ile destek sözleşmesi imzaladı. Ajans, toplam bütçeleri 13 milyon TL’nin üzerinde olan projelere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinasyonunda 11 milyon TL destek sağlıyor. Bunun yanında yakın zamanda değerlendirme aşamasını geçerek başarılı bulunan 2023 yılı SOGEP projeleri de yakın zamanda kamuoyuna duyurulacak.  
 

  • Her Hakkı Saklıdır © 2020 |
  • geka.gov.tr