ÇAMELİ 2023 YAMAÇ PARAŞÜTÜ ÖN DÜNYA KUPASI, GEKA’NIN DESTEKLEDİĞİ PROJENİN LANSMANIYLA START ALDI.

Denizli’nin Çameli ilçesinin Yaylacık Dağı mevkiinde 21-27 Temmuz 2023 tarihlerinde düzenlenmeye başlayan 9. Çameli XC Open 2023 Yamaç Paraşütü Ön Dünya Kupası Organizasyonu, GEKA’nın destek verdiği Hava Sporları Merkezi Projesi’nin lansmanıyla start aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten GEKA, “Ekoturizmde Yeni Destinasyonlar Sonuç Odaklı Programı” kapsamındaki odak ilçelerden Çameli’nin bilinirliğinin ulusal ve uluslararası ölçekte artırılması amacıyla proje desteklerinden tanıtım ve eğitim faaliyetlerine kadar birçok çalışmaya imza atıyor.  

Çameli 2023 Yamaç Paraşütü Ön Dünya Kupası Organizasyonu Denizli Valiliği, Denizli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Çameli Kaymakamlığı, Çameli Belediyesi, Çameli Yerel Eylem Grubu, Yamaç Paraşütü Dünya Kupası Organizasyonu, Dünya Hava Sporları Federasyonu ve GEKA iş birliğiyle gerçekleştiriliyor. Organizasyona 22 ülkeden 85 sporcu katılıyor. Çameli, 2023 Yamaç Paraşütü Ön Dünya Kupası organizasyonunda, proje kapsamında düzenlenen alanlar kullanılırken yarışma süresince sporcular, yine Ajans desteği ile hayata geçirilen Çameli Taş Konaklar’da konaklayacaklar.

Organizasyonun başladığı 21 Temmuz Cuma günü, Yaylacık Dağı’nda GEKA’nın desteklediği ve Çameli Belediyesi’nin yürüttüğü “Çameli Hava Sporları Merkezi ve Rekreasyon Alanı Projesi”nin lansmanı gerçekleştirildi. Yaylacık Dağı’nda mevcut altyapının iyileştirilerek rekreasyon alanının dönüştürüldüğü proje ile Çameli’ye uluslararası standartlarda yamaç paraşütü pist alanının olduğu Hava Sporları Merkezi kazandırıldı.

Çameli Belediyesinin başvuru sahibi olduğu Çameli Hava Sporları Merkezi ve Rekreasyon Alanı Projesi GEKA’nın 2020 yılında yürüttüğü “Alternatif Turizm Altyapısı Mali Destek Programı” kapsamında destek almaya hak kazanarak yürütüldü.

Proje kapsamında, Yaylacık Dağı Hava Sporları Merkezi ve Rekreasyon Alanı ile Karadağ Yamaç Paraşütü Eğitim pisti hayata geçirildi. Yaylacık Dağı’nda 100 kişilik tribün, 40 kişilik kapalı 160 kişilik açık alanlı restoran, seyir terası, engellilerinde kullanacağı şekilde kadın, erkek wc kullanıma açıldı. Ayrıca, 4000 m² take off pist ve 2,4 km pist yolu da Yaylacık Dağı’ndaki Hava Sporları Merkezi’ne kazandırıldı.

Projenin bir diğer ayağı olan Karadağ Yamaç Paraşütü Eğitim Alanı’nda ise 50 metre pisti, yağmur barınağı, 150 metre pistinde 27 m² dershane, engellilerinde kullanacağı şekilde kadın, erkek wc ve seyir terası yapımı gerçekleştirildi. Karadağ Yamaç Paraşütü Eğitim Alanı’nda 460 metre yaya yolu ve 350 metre pistinde kafeterya yapımı devam ederken söz konusu yapıların Ekim 2023 tarihinde tamamlanması bekleniyor.  

GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, projeye ve organizasyona yönelik yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Denizli’nin doğasıyla kendine hayran bırakan Çameli ilçesi, Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan aldığı proje destekleri ile tüm bölge ve ülkede eko-turizm merkezi olarak gösterilen önemli bir destinasyon haline gelmiştir. Bu konuda kararlı olan Çameli Kaymakamlığı, Çameli Belediyesi ve diğer yerel paydaşlar, Ajansımız desteklerinden de yararlanarak çok önemli bir turizm atağına kalkmış ve oldukça başarılı olmuştur. Yamaç paraşütü, doğa yürüyüş parkurları, bisiklet rotaları, kamp alanları, butik taş ev konaklamaları gibi birçok alan değerlendirilmiş ve turizme sunulmuştur. Ulusal ve uluslararası organizasyonlar ile adını duyurmaya ve tanıtımını etkin şekilde yapmaya devam etmektedir. İlçenin ülkemizde önde gelen eko-turizm merkezlerinden biri olması yolunda önemli çalışmalara imza atmaya devam edeceğiz” dedi.

Akdoğan, “Çameli Hava Sporları Merkezi ve Rekreasyon Alanı Projesi”nin lansmanının, Çameli 2023 Yamaç Paraşütü Ön Dünya Kupası organizasyonuyla birlikte gerçekleştirilmesinin Ajans olarak kendilerini gururlandırdığını söyledi. Akdoğan, Ajansın “Eko-turizmde Yeni Destinasyonlar Sonuç Odaklı Programı” kapsamında koyduğu hedeflere ulaştığını bizzat Çameli’de somut olarak gördüklerini belirtti. GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Çameli’nin uluslararası yamaç paraşütü dünyasında adından söz ettirmesini sağlayacak ve yamaç paraşütü sporcularının gökyüzünde görsel şölen sergileyeceği organizasyonu adrenalin severlerin kaçırmamaları gerektiğinin de altını çizdi.   

 

 

  • Her Hakkı Saklıdır © 2020 |
  • geka.gov.tr