ASTRONOMİ TUTKUNLARI DERİN UZAYI KEŞFETMEK İÇİN TOPUKLU YAYLASI’NDA BULUŞTU.

Denizli’nin Beyağaç ilçesinin Topuklu Yaylası’nda 13-16 Temmuz 2023 tarihleri arasında uluslararası gökyüzü gözlem etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinlik, Beyağaç Belediyesi, Kalebey Yerel Eylem Grubu Derneği, Beyağaç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile Pamukkale Üniversitesi’nin iş birliğiyle gerçekleştirildi. Prof. Dr. Ethem Derman’ın katkılarıyla bu yıl ikincisi gerçekleştirilen etkinliğe, 400'ü çocuk olmak üzere toplamda 1700 gökbilim sevdalısı katıldı.

“Uluslararası Beyağaç Topuklu Yaylası Gökyüzü Gözlem Etkinliği”ne katılanlar, farklı büyüklük ve tipte alana kurulan 6 teleskopla güneş lekelerini, gezegenleri ve derin uzay cisimlerini inceleme şansı elde ettiler. Astrofotoğrafçılar tarafından etkinlik alanına kurulan yaklaşık 30 teleskopla da gece derin uzay cisimlerinin fotoğrafları çekildi. Ayrıca üç günlük programda astronomi bilimi, ışık kirliliği ve ışık kirliliği ile mücadele, uluslararası karanlık gökyüzü parkları, astroturizm ve astrofotoğrafçılık konularında sunumlar yapıldı. Çocuklara yönelik de Topuklu Yaylası’na kurulan atölyelerde eğlenceli çalışmalar ve yarışmalar düzenlendi. Gönüllü ekiplerce alana kurulan çadır planetaryumda uzay konulu gösterimler yapıldı.

Topuklu Yaylası’nın "Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkı (International Dark Sky Parks)" statüsü alabilmesi için iki yıldan bu yana çalışmalar yapan etkinlik düzenleme ekibi, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkları Komitesi’nin (International Dark Sky Association-IDA) bir üyesi olan Micheal RYMER'ın etkinliğe katılımını ve alanda inceleme yapmasını sağladı. Rymer etkinliğe katılanlara bir sunum gerçekleştirerek sertifikalandırma süreci devam eden bu bölgenin karanlık gökyüzü parkı olmaya çok yakın olduğunu ve hem ilgili yetkililerin, hem de halkın desteğiyle bu statünün çok kısa bir sürede elde edilebileceğini söyledi.

Etkinliğe katılanlar çoğunlukla şehir merkezlerinde yaşadıklarını, bu nedenle gökyüzünü ve samanyolunu ilk defa burada gördüklerini belirtti. Etkinlik ile katılımcılar ışık kirliliği, astronomi bilimi ve astroturizm hakkında bilgi edinirken doğanın korunması anlamında farkındalık edindiler.

Etkinlik ile “Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkı” statüsünü almaya bir adım daha yaklaşan Beyağaç Topuklu Yaylası’nın ulusal ve uluslararası düzeyde bilinirliğinin artması ve yöre halkının sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine katkı sağlanması bekleniyor. Etkinliğin her yıl geliştirilerek devam ettirilmesi ve Topuklu Yaylası’nın “Astro Turizm Destinasyonu” olarak anılarak tanınması hedefleniyor.

 

  • Her Hakkı Saklıdır © 2020 |
  • geka.gov.tr