AJANSIMIZ DENİZLİ’DE, MESLEKİ EĞİTİMİ MASAYA YATIRDI…

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Pamukkale Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde "Geleceğim Mesleğim Denizli Buluşması" etkinliği düzenledi. 

Geleceğim Mesleğim teması kapsamında mesleki eğitimin geliştirilmesine ve teşvik edilmesine yönelik gerçekleştirilen etkinlik, 27 Aralık 2019 tarihinde Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Gerçekleştirilen etkinliğe meslek liselerinde eğitim gören çok sayıda öğrenci, öğretmen ve sanayi alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile firma temsilcileri katıldı. 

Etkinliğe, Denizli Valisi Hasan Karahan başta olmak üzere Denizli Büyükşehir Belediye başkan Vekili Ali Değirmenci, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz protokol mensupları, ortaöğretim rehber öğretmenleri, ağırlıklı olarak Meslek lisesi öğrencileri ve öğretmenleri, Denizli’deki diğer kamu, kurum ve kuruluşları, STK’lar, özel sektör temsilcileri katıldılar.

Toplantının açılışında konuşan GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, meslek liselerinin ülke ekonomisi ve teknolojisinin kalkınmasındaki önemine dikkat çekti. Gerçekleştirdikleri projeler ile meslek lisesi eğitiminin teşvik edilmesini ve desteklenmesini sağladıklarını ifade eden Akdoğan, “Geleceğim Mesleğim çalışmaları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın 2019 yılı teması kapsamında gerçekleştiriliyor. Milli Eğitim Müdürlüklerimiz ile Denizli’de, Aydın’da ve Muğla’da bu çalışmaları yürütüyoruz. Eş zamanlı olarak yürüttüğümüz bu çalışmalarda yıl boyunca ‘teknik destekler, eğitimler, konferanslar, usta-çırak ve liderler buluşmaları’ etkinlikleri düzenledik. Mesleki eğitimin önemini vurguladık” dedi. 

Türkiye’nin yerli otomobil üretebilecek güce ve donanıma sahip bir ülke haline geldiğine dikkat çeken Akdoğan, bunun daha fazla ilerlemesinin de meslek lisesi eğitimlerinin arttırılmasına bağlı olduğunu anımsattı. Akdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘meslek lisesi’ konusu çok önemli. Yerli otomobil konusuyla artık var olmaya başladığımız bu süreçte 5-10 yıl sonra sizlere yani meslek liseli öğrencilere ve eğitim camiasına çok büyük görevler düşüyor. Çünkü milli teknolojimizi bir adım daha ileri taşıyacak bu konuda artık dünya devleri arasında yer almasını sağlayacak güç sizlersiniz. Yani gençlerimiz, meslek liselilerimiz. Gençlerimizin bu konuya daha fazla önem vermesini istiyoruz. Gençlerimizin kendi mesleklerini yapabilmelerini, işlerini kurabilmelerini, Türkiye’nin üretimde var olmasının sağlanabilmesi çok önemli.”

Etkinlikte konuşan Vali Karahan ise meslek eğitimi tercihlerinin düşük olmasına değindi. Türkiye’deki meslek lisesi tercihleri istatistikleri hakkında da bilgiler veren Vali Karahan, “Meslek lisesinden mezun olma oranlarında bütün dünya standartları yüzde 70, genel eğitimde yüzde 30. Bizde tam tersine yüzde 70 genel eğitim, yüzde 30 meslek lisesi eğitimi o da zorlama ile oluyor. Böyle giderse ülkemizde kişi başı milli gelirde 10 bin doları aşamama sürecinden kurtulamayacağız. Dolayısı ile hepimizin başını iki elinin arasına alıp düşünüp bu konuda çıkış yolu araması lazım. Bunun en güzel yolu da mesleki eğitime teşvik etmek, desteklemek, kolaylaştırmak ve gençlerimizi mesleki eğitime yöneltmek” diye konuştu. 

“Meslek liselilerin işsiz kalma oranı normal eğitime göre daha az”

Konuşmasında meslek liselilere seslenen ve ‘meslek liseli olmak ayıp’ anlayışının değiştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Vali Karahan, meslek lisesi mezunlarının daha fazla iş bulduklarını belirterek, “İnsanların sevdiği, beğendiği mesleğinin olması ve o alanlarda eğitim alması herkesin en büyük dileği. Bu konuda da yapılacak çok şey var. Özellikle son yıllardaki düzenlemeler ile mesleki eğitimi destekleyecek çok ciddi adımlar atıldı. Bunun yanında yapılan araştırmalarda meslek liselilerin işsiz kalma oranı normal eğitime göre 4/1 oranında daha az. Yani 4’te 3 meslek liseli iş buluyor, 4’te 1 genel liseli iş buluyor.

Bunun yanında meslek liseli olmak bir ayıp değil. Burada Profesör hocalarımız var meslek lisesi mezunu olan. Pek çok alanda meslek liselerine girip de mesleğinin en üst kademesine gelmiş ulaşmış pek çok insanımız var. Dolayısı ile de artık bu anlayışı değiştirmemiz lazım” dedi.

Etkinlik paneller ile devam etti.

Konuşmaların ardından moderatörlüğünü Pamukkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karadeniz’in yaptığı ‘Liderler Buluşması’ isimli panel gerçekleştirildi. Panelde Denizli Sanayi Odası Başkanı, Erbakır A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi ve GEKA Yönetim Kurulu Üyesi Müjdat Keçeci, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Üretim Planlama Müdürü İrfan Sarıcı, Erikoğlu Teknoloji Genel Müdürü Barış Ersoy, Ekip A.Ş. Üretim Koordinatörü ve Proje Yöneticisi Mehmet Altaş deneyim ve tecrübelerini aktardı. 

Etkinlik, Pamukkale Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Prof. Dr. Kamil Orhan’ın moderatörlüğünü gerçekleştirdiği “Denizli’de Mesleki Eğitim ve Çalışma Hayatına Geçiş” ve “Usta Çırak Buluşması” panelleriyle devam etti.

 “Denizli’de Mesleki Eğitim ve Çalışma Hayatına Geçiş” panelinde Denizli Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Ahmet Taş, Denizli Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü’nden İş ve Meslek Danışmanı Taner Beter ve Buldan Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Erkan Yeşil ile Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Üretim Planlama Müdürü İrfan Sarıcı öğrencilere mesleki eğitimin önemini ve geleceğini anlattılar.

Son oturum olan “Usta Çırak Buluşmaları”nda ise Pamukkale Üniversitesi Turizm Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Semih Arıcı, Bekir Güngör Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi - Tavas, Muhasebe ve Finans Öğretmeni Süleyman Yeşil, Askon Demir Çelik Muhasebe Elemanı Ayşe Camuzcu ve Denizli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Bayramoğlu meslek lisesi öğrencileriyle buluştu.

 

 

 

 

  • Her Hakkı Saklıdır © 2020 |
  • geka.gov.tr